Necip Fazıl Karadağ

Necip Fazıl Karadağ

Sanatkârımız, 1971 yılında Erzincan’da doğmuş, babasının devlet memuriyeti sebebiyle 1980 yılında İstanbul’a gelmiştir. İlk ve ortaokulu müteakiben eğitimini Kur’an Kursunda tamamlamıştır.
Necip Fazıl Karadağ tesbih sanatkârlığından önce Klasik Türk ve Dini musikimizle tanışmış, musiki eğitimini Eyüp Musiki Vakfında şan, solfej, ney ve kanun eğitimlerini alarak geliştirmiştir.
Bu süreçte hem Kur’an hem de musiki eğitimleri devam ederken, tesbih sanatının ilk eğitimlerini kuyumcu çıraklığında almış, kısa zamanda bu mesleğin özellikle tasarım ve kalem işçiliği taraflarında son derece başarılı ürünler vermiştir.
Sonrasında tesbih sanatıyla iştigal eden ağabeylerinin yönlendirmeleriyle bu sanata gönül vermiş, kısa zamanda tasarım ve özellikle kalem işçiliği ve oyma-motif eserleriyle tesbih severlerin ve kolleksiyonerlerin dikkatini çekmiştir. Bir çok kolleksiyonda ve konu ile ilgili basılı eserlerde ‘’Karadağ Kardeşler’’ ismiyle yer almışlardır.
Sanatkârımızın eserlerini tamamen el işçiliği ve kişiye özel çalışmalardır. Eserlerinde özgün tasarımlar yanında Türk-İslam sanatının motiflerini icra ederek tesbih sanatında önemli bir yer, kendine has bir üslup oluşturmuştur.
Bunlarla birlikte, Ünlü Bestekar Sayın Amir ATEŞ ten özel dersler alan Necip Fazıl ilk albümünü Amir Ateş hocanın 14 bestesinden oluşan’’ Sonsuzluk Aşkına Ateşten Besteler’’ ismiyle çıkarmıştır.İkinci albümü de kendi bestelerinden oluşan ‘’Özledim Seni’’ adlı albümdür.
Necip Fazıl, sanatı geçmişten geleceğe bir köprü bir kültürve insanın naif taraflarını besleyen bir uğraş olarak görmekte ve bu anlayışla hem musiki hem de tesbih sanatına ilişkin çalışmalarına devam etmektedir.halen Akit tv ekranlarında Cuma akşamları ve seyr fm de salı aksamları canlı perfotmans olarak fasl--ı muhabbet programları yapmakta olup 3. Albüm çalışmaları devam etmektedir

Müzik